Ukraine vil give delvist selvstyre til separatister
Ukraines parlament støtter et forslag om at tilbyde delvist selvstyre til det separatist-kontrollerede øst.
Ukraines parlament bakker op om, at der etableres en selvstyremyndighed i de dele af det østlige Ukraine, der er kontrolleret af prorussiske separatister.
Betingelsen er, at der gennemføres regionale valg under kontrol af regeringen i Kijev.
Ukraines præsident, Petro Porosjenko, fremlagde lovforslaget i parlamentet tirsdag. Han sagde, at det var en nødvendig del af den fredsaftale, der blev indgået i den hviderussiske hovedstad, Minsk, i sidste måned.
Over 260 af parlamentets 450 medlemmer stemte for forslaget, som er kommet under kraftig kritik fra såvel oprørere som nationalister i Kijev.
- Denne lov vil give magt til folk, hvis hænder er smurt ind i ukrainernes blod, sagde den tidligere premierminister Julia Timosjenko under den ophedede debat i parlamentet.
Parlamentet stemte samtidig ja til et andet forslag fra Porosjenko om at bede FN's Sikkerhedsråd støtte en fredsbevarende styrke i det østlige Ukraine.
Konflikten i den østlige del af Ukraine har indtil videre kostet mere end 6000 mennesker livet, siden prorussiske separatister indledte et oprør mod landets provestlige regering i april sidste år.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde