Ukraines hær afviser at vigtig by er faldet til Rusland
En mand er kravlet op af beskyttelsesrummet for at ryge en cigaret i den svært udbombede by Bakhmut i det østlige Ukraine, hvor ukrainske og russiske styrker udkæmper krigens mest intense kampe. Foto: Clodagh Kilcoyne/Reuters
Russisk milits hævder at have overtaget by i det østlige Ukraine, men det tilbagevises af ukrainsk kommando.
Ukraines hær afviser onsdag, at russiske styrker har overtaget kontrollen med den vigtige by Soledar i den østlige del af landet.
Men man bekræfter, at de intense kampe i området har lighed med kampe, der udspillede sig under Anden Verdenskrig.
Den private russiske milits Wagner-gruppen har ellers hævdet at have taget kontrollen i den østukrainske saltmineby. Den ligger i regionen Donetsk.
- Byen er ikke under Den Russiske Føderations kontrol. Der er voldsomme kampe i gang lige nu. Der er en kompliceret situation her, siger en talsperson for Ukraines østkommando.
- Intensiteten i kampene nær Bakhmut kan sammenlignes med Anden Verdenskrig, tilføjer talsmanden.
Nyhedsbureauet Reuters har ikke kunnet få uafhængige kilder til at bekræfte, hvad der er situationen i Soledar mindre end 20 kilometer fra Bakhmut.
Dmitrij Peskov, den russiske præsidents talsmand, bliver på et pressemøde spurgt, om slaget er vundet ved Soledar.
- Lad os vente, lad os ikke forhaste os, lad os vente på offentlige erklæringer, siger han ifølge det russiske nyhedsbureau Tass.
- Der er en positiv tendens, konstaterer han.
Tass skriver klokken 11.13, at enheder fra den russiske hær har blokeret vejene ud af Soledar i nord og syd, og at kampe er i gang.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned