Ukraines Janukovitj vil mødes med eks-præsidenter
Foto: Georges Gobet /Scanpix
Georges Gobet /Scanpix
Ukraines præsident, Viktor Janukovitj, bakker op om idéen om at mødes med tre tidligere præsidenter for at diskutere den kriseramte politiske situation i landet.
Det oplyser præsidentens pressetjeneste mandag ifølge AFP.
- Viktor Janukovitj støtter dette initiativ. Det er hans opfattelse, at sådan et møde kan blive platform for en fælles forståelse, skriver tjenesten.
Det er Ukraines første præsident, Leonid Kravtsjuk, der har foreslået, at de fire præsidenter mødes omkring et rundt bord, da "det kan være et sted, hvor man kan opnå forståelse".
Mødet, hvor Ukraines nøgleudfordringer vil blive drøftet, skal efter planen løbe af stablen tirsdag. Og mødet får - ud over Janukovitj og Kravtsjuk - deltagelse af de tidligere præsidenter Leonid Kuchma og Viktor Jusjtjenko.
Omkring 200.000 demonstranter var søndag samlet på gaderne i hovedstaden Kijev til en ny demonstration mod Janukovitj, der har afvist en EU-aftale til fordel for et tættere samarbejde med Rusland.
En omfattende frihandels- og associeringsaftale mellem Ukraine og EU skulle være underskrevet ultimo november efter flere års forhandlinger, men blot en uge før meddelte den ukrainske regering, at den alligevel ikke var klar til underskrift.
Det skete med forklaringer om, at der ikke fulgte penge nok med aftalen, og at der er brug for mere tid til at afklare handelsspørgsmål med Rusland.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned