Ukraines præsident har fået rapporter om et kupforsøg
Ukraine har modtaget oplysninger fra dets efterretningstjeneste om et muligt kupforsøg med russisk medvirken i december. Det siger den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskij, fredag. Foto: Valentyn Ogirenko/Reuters
Valentyn Ogirenko/Reuters
Den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskij, siger, at et kupforsøg var planlagt i landet 1.-2. december.
Ukraine har modtaget oplysninger fra dets efterretningstjeneste om et muligt kupforsøg med russisk medvirken i december.
Det siger den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskij, fredag.
Kuppet skulle ifølge Zelenskij have fundet sted i næste uge, skriver Reuters. Den ukrainske leder fremsatte beskyldningerne på et pressemøde fredag. Han oplyste ikke alle detaljer fra rapporterne, og han beskyldte ikke den russiske stat for at være involveret.
Men på pressemødet talte Zelenskij også om faren for en militær optrapning fra Rusland.
- Vi står med udfordringer, ikke kun fra Rusland og en mulig eskalering. Vi har også store interne udfordringer. Jeg har modtaget oplysninger om, at et statskup vil finde sted i vort land 1.-2. december, siger han.
Talsmænd for Kreml siger, at Rusland ikke har kendskab til sagen og rapporterne om et angiveligt kupforsøg.
Der var også tidligere på måneden rapporter om, at Rusland mobiliserede styrker tæt på Ukraines grænser.
Russerne klagede over Nato-aktiviteter nær den russiske grænse.
I foråret holdt det russiske militær omfattende øvelser i et stort grænseområde nær Ukraine.
Rusland annekterede Krim fra Ukraine i 2014 og anser halvøen for at være en del af Ruslands territorium. Men Krim er internationalt anerkendt som værende en del af Ukraine.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker