Den nye version af medieloven blev godkendt med 257 stemmer mod 51. Den indeholder blandt andet en tilføjelse, der giver større beskyttelse til journalisters kilder.
Europarådet har hilst ændringen velkommen, men kritiserer fortsat, at et magtfuldt medieråd, der skal fungere som overdommer i forhold til pressen, udelukkende består af medlemmer, der er loyale over for Orbans parti.
Medierådet og dets medlemmer er der ikke pillet ved med den reviderede medielov.
- Det er meget vigtigt, at de valgte medlemmer bliver anset for uafhængige og uden forbindelse til regeringen eller andre politiske kræfter, erklærede Europarådet tidligere på måneden.
To oppositionspartier, LMP og Socialistpartiet, er bekymret for, at landets eneste landsdækkende radio, der er i opposition til regeringen, Klubradio, vil være i fare for at blive lukket selv med den nye medielov.
Klubradio, der har den sjettestørste lytterskare i Ungarn, siger selv, at regeringen forsøger at stoppe dens udsendelser.
Ungarn har været under voldsomt pres fra EU-Kommissionen og andre europæiske lande, siden medieloven trådte i kraft i begyndelsen af 2011. De har krævet, at den skulle skrives om.
Kritikerne siger, at Orban og hans højreorienterede parti bedriver en form for nationalisme, der driver landet i en autoritær retning.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker