Unge britiske vælgere er bekymrede for deres økonomi og fremtid
Direktøren i den britiske tænketank Intergenerational Foundation, Liz Emerson, mener, at boligmarkedet er den største uretfærdighed mellem de yngre og ældre generationer i Storbritannien. Foto: Murat Tamer/Free
Det britiske valg den 4. juli nærmer sig. Unge britiske vælgere tænker over, hvordan de skal kunne etablere sig med de øgede leveomkostninger og boligpriser.
Ritzau RitzauMurat Tamer, Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
På torsdag skal briterne stemme til parlamentsvalg. Men det er svært at finde synlige tegn på valget i den britiske hovedstad, London, der mest af alt ligner sig selv.
Der er ingen valgplakater på lygtepæle og vejskilte.
Bortset fra enkelte protester er der ikke meget, som indikerer, at valget er lige rundt om hjørnet.
Den travle storby summer af liv og larmer med mekanisk støj som enhver anden almindelig arbejdsdag.
Selv om valget er mindre synligt i bybilledet, lurer bekymringerne lige under overfladen.
Annonce
Både øgede leveomkostninger og boligproblemer fylder i den britiske valgkamp.
Ligesom danske unge har britiske unge vane for at flytte hjemmefra, når de bliver myndige og skal studere.
Men de senere år har prisstigninger gjort det markant sværere for mange britiske unge at etablere sig i egen bolig.
En af dem er den 22-årige lærer Toby Whelton. Han blev nødt til at flytte hjem til sine forældre igen, efter at han sidste år blev færdiguddannet. Familien bor i udkanten af London.
Hans kæreste er også flyttet ind på hans lille værelse, fordi hendes forældre bor endnu længere væk fra London, hvor både Toby Whelton og kæresten arbejder.
- Vi betaler et symbolsk beløb på 200 pund om måneden, siger han.
Den lave boligudgift giver Toby Whelton mulighed for at lægge nogle penge til side til en fremtidig bolig.
- Jeg har en ven, som også vil flytte til London med sin kæreste. Vi har overvejet at finde en bolig med to soveværelser, så vi bor to par sammen og deler udgifterne, siger han.
De seneste fem år er den gennemsnitlige udgift til lejebolig i hele Storbritannien steget med over 24 procent fra 918 pund i maj 2019 til 1262 pund i maj 2024. Det fremgår af tal fra det britiske statistikbureau, ONS. Stigningen er størst i store byer som London.
Den 22-årige britiske lærer Toby Whelton er flyttet hjem til sine forældre på grund af de høje boligpriser i London og øgede leveomkostninger. Han har et værelse sammen med sin kæreste. Foto: Murat Tamer/Free
1000 pund svarer til 8800 kroner.
Annonce
ONS har estimeret, at unge under 30 år har dobbelt så høje udgifter til bolig som de ældre generationer mellem 65 og 74 år, der har anskaffet en bolig på et mere gunstigt tidspunkt.
Den gennemsnitlige pris for ejerbolig i Storbritannien er på ti år steget fra 177.000 pund i december 2013 til 285.000 pund i december 2023.
ONS følger forholdet mellem gennemsnitlig boligpris og medianårsindkomst.
For ti år siden kostede en bolig i London knap ni årsindkomster. I 2023 kostede den 12 årsindkomster.
Renten er på det højeste niveau i de seneste 16 år. I juni valgte Bank of England for syvende gang at holde sin ledende rente på 5,25 procent.
De høje huslejepriser og uoverkommelige boligpriser har betydet, at flere briter i 20'erne og 30'erne ligesom Toby Whelton stadig bor hjemme hos forældrene eller i bofællesskaber.
De seneste 14 år har den britiske regering været konservativ. Det kan være slut efter parlamentsvalget på torsdag. Den konservative premierminister, Rishi Sunak, er kandidat til valget, men han er endnu ikke selv blevet valgt af folket. (Arkivfoto). Foto: Phil Noble/Reuters
Ifølge de seneste officielle tal bor 3,6 millioner britiske unge mellem 20 og 34 år hjemme hos deres forældre.
I år er det første gang, at Toby Whelton kan bruge sin stemme til et parlamentsvalg. Og den mulighed vil han ikke gå glip af.
Men det samme kan man ikke sige om mange af hans jævnaldrende.
Blandt de unge britiske vælgere lader der til at være en følelse af magtesløshed, når det kommer til at skabe politisk forandring gennem deres stemmer. Det ses også på valgdeltagelsen.
Annonce
I 2019 stemte 47 procent af de 18-25-årige sammenlignet med 74 procent af vælgere på 65 år og derover ifølge meningsmålingsinstituttet Ipsos.
Det kan næppe komme som en overraskelse, at unge i Storbritannien er trætte af politik, mener den uafhængige britiske tænketank Intergenerational Foundation.
Ifølge tænketanken har mange års uretfærdig politik mellem generationerne desillusioneret de unge vælgere.
I den seneste tid har arbejderpartiet Labour været 15 til 20 procentpoint foran Det Konservative Parti ifølge de seneste meningsmålinger. Labours premierministerkandidat er Keir Starmer. (Arkivfoto). Foto: Andy Buchanan/Ritzau Scanpix
De unge skylder samlet flere milliarder pund i studiegæld, mens de står over for blandt andet en boligkrise.
- Vi ser boliger som den mest synlige form for uretfærdighed mellem de yngre og ældre generationer, siger tænketankens direktør, Liz Emerson.
For britiske vælgere er også øgede leveomkostninger en bekymring.
12 millioner briter - 18 procent af befolkningen - lever i dag i fattigdom ifølge officielle tal.
Det vil sige, at deres indkomst svarer til 60 procent eller derunder af medianindkomsten.
/ritzau/
Sådan vil briterne stemme på torsdag
* Blandt de 18-29-årige har mellem 57 og 59 procent svaret, at de vil stemme på arbejderpartiet Labour, 13 til 14 procent på Green Party, 9 til 10 procent på Liberaldemokraterne, 8 til 9 procent på Det Konservative Parti og op mod 6 procent på højrefløjspartiet Reform UK.
* Blandt de vælgere, der er over 60 år, vil mellem 25 og 34 procent stemme på Labour, 27 og 39 procent på Det Konservative Parti, 20 til 21 procent på Reform UK, 9 procent på Liberaldemokraterne og 5 procent på Green Party.
Kilde: YouGovs spørgeundersøgelse foretaget mellem 3. og 21. maj.
/ritzau/
12 millioner briter - 18 procent af befolkningen - lever i dag i fattigdom ifølge officielle tal. (Arkivfoto). Foto: Alastair Grant/Ritzau Scanpix
Seneste artikler
Birthe slog sig voldsomt - og hun er ikke alene: Nu vil Biltema se på kantsten
Rækkehus i Stubbekøbing i brand
Nu reagerer kommunen på tung trafik i landsby: Vejen er ikke bygget til store lastbiler
Landsbyboere slog alarm for fem år siden: Nu frygter de endnu mere tung trafik
Larve fra helvede fundet i København for første gang
Mest læste artikler
Spisested på havnen genåbner: Håber at slå dørene op inden længe
Dobbelt vanvid: Porsche beslaglagt på Lolland
Stopper med at sælge brød: Laver bageri om til café
Blodet fossede ud efter fald ved Biltema: Så dukkede 'Pernille fra Væggerløse' op
Viktoria bliver student og skal overtage familiegården: - Vil bygge videre på det her fantastiske sted