Uro koster endnu to liv i Tunesien

Endnu to unge mænd er dræbt under regeringsfjendtlige demonstrationer i Tunesien. De to blev dræbt i byen Sliman 40 kilometer syd for hovedstaden Tunis.

De to var med i en demonstration, der nærmede sig en politistation. Politiet skød først advarselsskud, men rettede derefter pistolerne mod den gruppe, hvor de to mænd befandt sig, oplyser øjenvidner til nyhedsbureauet Reuters.

- To unge mænd blev ramt af politiets skud. Den ene i maven og den anden i brystet, siger et øjenvidne.

Skyderiet skete kort efter, at demonstranter var gået løs på ferieboliger og en politistation i turistbyen Hammanet ved Middelhavet.

Demonstranterne ødelagde også hovedkvarteret for præsident Zine El Abidine Ben Ali i byen. På en bygning ved siden af hovedkvarteret skrev demonstranterne slagord som "Død over Ben Ali".

Protesterne mod præsident Ben Ali er taget til i styrke i de seneste par dage, og adskillige demonstranter er dræbt under sammenstød med politiet og sikkerhedsstyrker.

Demonstranterne er utilfredse med den høje arbejdsløshed i landet og stigende priser på dagligvarer.

USA's udenrigsministerium fraråder amerikanske statsborgere at rejse til Tunesien med mindre det er absolut nødvendigt.

- Udenrigsministeriet har advaret om den forværrede situation i Tunesien og om det tiltagende politiske og sociale oprør i landet, hedder det i en erklæring fra USA's udenrigsministerium.

/ritzau/Reuters

Protester mod regeringen i Tunesien breder sig til turistområde. USA fraråder rejser til landet.

Offentliggjort Sidst opdateret