USA advarer Iraks kurdere mod at stemme om selvstændighed
Talskvinde for USA's udenrigsministerium Heather Nauert (billedet) siger, at Iraks kurdere bør undgå en folkeafstemning om selvstændighed. Foto: /ritzau/AP/Alex Brandon/arkiv
/ritzau/AP/Alex Brandon/arkiv
Amerikanerne frygter, at afstemningen om kurdisk selvstændighed kan svække kampen mod Islamisk Stat.
USA advarer Iraks kurdere mod at gennemføre en afstemning om selvstændighed.
Amerikanerne siger, at de muligvis ikke kan hjælpe kurderne med at forhandle en god aftale hjem med Iraks regering, hvis afstemningen bliver gennemført.
Iraks kurdiske region skal stemme om selvstændighed 25. september. Det sker, selv om der er stor modstand mod afstemningen fra regeringen i Bagdad.
USA's regering har traditionelt været en ven af kurderne. I nogle dele af regionen samarbejder USA med kurdiske krigere i kampen mod militære ekstremister.
- USA opfordrer Iraks kurdiske ledere til at acceptere alternativet (til afstemningen, red.), hvilket er en seriøs og vedvarende dialog med regeringen. Den dialog vil USA og FN gøre mulig, siger talsmand for det amerikanske udenrigsministerium Heather Nauert.
USA frygter, at en afstemning vil ødelægge offensiven mod Islamisk Stat og destabilisere den irakiske premierminister, Haider al-Abadi.
Højtstående amerikanske diplomater har bedt den kurdiske leder, Massoud Barzani, om at aflyse afstemningen. I stedet ønsker USA, at kurderne forhandler en bedre aftale om selvstyre i hus.
- Hvis denne afstemning gennemføres, så er det usandsynligt, at der vil blive forhandlinger med Bagdad. Det internationale tilbud om støtte til de forhandlinger vil også blive trukket tilbage, siger Heather Nauert.
Talskvinden anerkender, at kurderne har "berettigede klagepunkter" over for den irakiske regering. Hun mener dog, at klagepunkterne bør tages op i samtaler, der bliver mæglet af USA eller FN.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde