Iran risikerer alvorlige reaktioner ved at tage nye provokerende skridt, siger USA's udenrigsminister. Hillary Clinton truer Iran og siger, at landet står over for "store omkostninger".
Hun advarer Iran om, at landet vil blive udsat for nye foranstaltninger, hvis ikke det lykkes at overbevise styret i Teheran om, at det skal ændre kursen i atomspørgsmålet.
- Det internationale samfund har ikke noget andet valg end at udvide sanktionerne for at lægge et større pres på Iran, der fører en stærkt provokerende politik, sagde Clinton i en tale på Det Amerikansk-islamiske Verdensforum i Doha.
USA's udenrigsminister siger, at USA gennem FN vil opfordre Iran til at genoverveje landets farlige politiske beslutninger.
Den samme besked kommer fra Det Hvide Hus i Washington. Her siger en af præsident Barack Obamas toprådgivere, James Jones, at USA presser på for at få FN til at indføre nye, skrappere sanktioner mod Iran i denne måned.
Jones siger, at det er en massiv opbakning til nye sanktioner mod Iran, men han erkender:
- Der skal arbejdes en smule mere for at få Kina med på vognen.
Hvis Iran bliver udsat for nye og skrappere sanktioner, kan det ifølge Jones udløse et magtskifte i landet.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker