USA advarer Nigers kupmagere mod at række ud til Wagner-gruppen

USA's udenrigsminister, Antony Blinken, tror ikke, at Rusland var involveret i kuppet, men frygter, at Rusland og Wagner-gruppen vil drage nytte af den ustabile situation i landet. Foto: Kevin Wurm/Reuters

Med Wagner-gruppen følger død og ødelæggelse, og den vil prøve at drage nytte af situationen i Niger. Så kupmagerne skal passe på, mener toppolitikere i USA.

Offentliggjort Sidst opdateret

Der var smil og glade dage, da USA's udenrigsminister, Antony Blinken, for bare fem måneder siden besøgte Niger.

Han var den mest højtstående amerikanske politiker til nogensinde at besøge det vestafrikanske land, og han brugte opholdet til at hylde fremgangen under den valgte præsident, Mohamed Bazoum.

Situationen i Niger er i dag en helt anden. Præsidenten blev kuppet for to uger siden, og nu frygter USA, hvilken retning landet bliver trukket i.

Rusland og den berygtede private hær bestående af lejesoldater Wagner-gruppen har før gjort sig gældende i uroplagede lande i regionen. Og det kan meget vel blive tilfældet igen, advarer Blinken.

- Jeg tror ikke, at hvad der skete og fortsætter med at ske i Niger, var anstiftet af Rusland eller Wagner. Men de prøver at drage nytte af det.

- Hvert eneste sted, hvor Wagner-gruppen er kommet, er død, ødelæggelse og udnyttelse fulgt efter. Usikkerheden er steget, siger Blinken til BBC.

Den afsatte præsident, Mohamed Bazoum, deler de amerikanske bekymringer.

- Med en åben invitation fra kupmagerne og deres regionale allierede kan hele Sahel-regionen falde under russisk indflydelse via Wagner-gruppen, hvis brutale terrorisme er blevet set i Ukraine, skriver han i et indlæg i avisen Washington Post.

Han bemærker, at Wagner-gruppen eller andre russiske lejesoldater er til stede i nabolandene Mali og Burkina Faso, hvor regeringerne er indsat efter militære kup.

Det er sket "på bekostning af borgeres rettigheder og værdighed".

Han mener, at Niger i Sahel-regionen står "som den sidste bastion med respekt for menneskerettigheder, mens autoritære bevægelser har overtaget nogle af vores naboer".

Derfor opfordrer han USA og andre internationale samfund til at hjælpe ham og Nigers befolkning til at genskabe orden.

Det vides foreløbig ikke, om Wagner-gruppen er til stede i Niger. Men gruppens leder, Jevgenij Prigozjin, har rakt hånden ud til kupmagerne og opfordret dem til at "give os et opkald".

- Vi er altid på de godes side. På retfærdighedens side. Og på siden af dem, der kæmper for deres suverænitet og borgeres rettigheder, siger han ifølge BBC på beskedtjenesten Telegram.

Han ser kuppet som et oprør fra et "trængt folk mod kolonisatorer".

Niger er en tidligere fransk koloni, og kuppet har ført til en bølge af anti-franske og prorussiske holdningstilkendegivelser.

En udvikling meget lig den i Mali og Burkina Faso, der begge har rykket sig nærmere Rusland efter deres kup.

Mandag var Victoria Nuland, viceudenrigsminister i USA, på uanmeldt besøg i Nigers hovedstad, Niamey, hvor hun mødtes med Moussa Salaou Barmou, den selvudråbte forsvarschef for Nigers junta, og tre oberster, der støtter ham.

Hun erkendte efterfølgende, at det så svært ud at få omgjort kuppet. Derfor brugte hun blandt andet besøget på at advare de militære ledere mod at række ud til Wagner-gruppen.

- De militære ledere forstår helt sikkert risiciene mod deres suverænitet, hvis de inviterer Wagner indenfor.

- Så vi håber, at det trænger ind, sagde hun ifølge AFP.

Nigers afsatte præsident, Mohamed Bazoum, frygter, at hele Sahel-regionen kan falde under russisk indflydelse, hvis ikke Niger får hjælp til at bekæmpe kupmagerne i landet. (Arkivfoto). Foto: Yves Herman/Ritzau Scanpix

/ritzau/

Kuppet i Niger

* 26. juli: Nigers nationalgarde meddeler på nationalt tv, at den har taget landets præsident, Mohamed Bazoum, til fange på hans kontor, og at han er blevet afsat. General Abdourahamane Tchiani har erklæret sig selv for landets nye leder.

* 29. juli: Den Afrikanske Unions freds- og sikkerhedsråd kræver, at militæret i Niger trækker sig tilbage til landets kaserner og genopretter "den konstitutionelle autoritet".

* 1. august: Frankrig begynder at evakuere sine statsborgere i Niger, der er en tidligere fransk koloni. De to lande samarbejder blandt andet militært.

* 3. august: Verdensbanken sætter alle udbetalinger til den nigerske stat på pause som følge af militærkuppet. Partnerskaber mellem Verdensbanken og den private sektor i Niger fortsætter dog.

* 8. august: Kupmagerne udnævner tidligere finansminister Ali Mahaman Lamine Zeine til landets nye premierminister. 

Kilder: Reuters, AFP, dpa og Washington Post.

/ritzau/

Wagner-gruppen i Afrika

* Det russiske styre i Kreml bruger Wagner-gruppen til at pleje sine udenrigspolitiske interesser i Afrika. Rusland ønsker særligt at opbygge diplomatisk støtte, som landet kan bruge i for eksempel FN.

* Wagner-gruppen blev involveret i konflikter i afrikanske lande for at tjene penge. Senere begyndte Kreml at finde gruppens aktiviteter i Afrika som brugbare i forhold til de russiske diplomatiske ambitioner.

* Wagner-gruppen opererer i flere afrikanske lande og har særligt fokus på sikkerhedsspørgsmål. Den yder oftest sikkerhedstjenester og militær assistance. Den har også stået bag misinformationskampagner for skrøbelige regimer.

* Wagner-gruppen er mest aktiv i Den Centralafrikanske Republik (CAR), Libyen, Mali og Sudan. De lande har alle dårlige forhold til Vesten.

Kilde: Tænketanken Council on Foreign Relations.

/ritzau/

De militære ledere, der stod bag kuppet, er af USA blevet advaret mod at invitere den russiske Wagner-gruppe indenfor. (Arkivfoto). Foto: Stringer/Reuters
Ritzau Grafik. Foto: WER/Free

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu