USA, Frankrig og Rusland afviser, at Iran skulle være blevet forelagt et nyt forslag til en aftale om landets omstridte atomprogram.
- Der er ikke noget nyt forslag på bordet, siger talsmand i Det Hvide Hus, Mike Hammer.
Chefen for Irans atomprogram, Ali Akbar Salehi, påstår, at stormagterne har forelagt Iran et nyt forslag til en atomaftale.
Det bestående aftaleudkast ville betyde, at iranerne skulle sende deres lavt berigede uran ud af landet og få atombrændsel fra Rusland og Frankrig.
- Hr. Salehi burde vide, at der kun findes et tilbud, som blev foreslået af Det Internationale Atomenergi Agentur (IAEA), og det har endnu ikke modtaget noget tilfredsstillende svar, siger Bernard Valero, talsmand fra Frankrigs udenrigsministerium.
Salehi har fortalt til Irans nationale nyhedsbureauer, at det nye forslag skulle være kommet efter, at Iran har offentggjort planer om selv at berige uran op til 20 procent.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde