USA anklager afrikansk hærchef for terrorstøtte
De amerikanske myndigheder anklager hærchefen i Guinea-Bissau for at ville tage imod kokain fra Colombia og at ville levere våben til Farc-guerillaen i det sydamerikanske land.
Antonio Indjai blev chef for de væbnede styrker i det lille, fattige vestafrikanske land efter et militærkup mod den daværende premierminister i 2010.
Anklagen er torsdag blevet offentliggjort af anklagemyndigheden i New York, og den opsigtvækkende sag er blevet efterforsket af det amerikanske narkopoliti, DEA.
Politiet har brugt hemmelige agenter, som har udgivet sig for at repræsentere guerillabevægelsen Farc.
Beskyldningerne drejer sig om, at Indjai skal have accepteret at hjælpe til med indsmugling af kokain til sit land, hvorfra narkoen senere skulle sendes videre til USA.
Desuden skal han have indvilget i at skaffe våben til Farc. De skulle anvendes til at beskytte kokain-produktionen mod amerikanske styrker.
Antonio Indjai er underlagt et FN-rejseforbud, som skyldes hans involvering i et nyere militærkup sidste forår.
De amerikanske myndigheder har længe haft topembedsmænd i Guinea-Bissau i kikkerten, og for nylig lykkedes det at få anholdt landets tidligere flådechef, José Americo Bubo Na Tchuto. Det skete i Atlanterhavet ud for Vestafrika 2. april.
Han blev fløjet til New York, hvor en dommer har varetægtsfængslet ham.
Efterforskningen har været arrangeret som en lokkedue-operation, hvor de hemmelige agenter under videoovervågede møder, i e-mails og i telefonsamtaler har lokket den tidligere flådechef til at indgå i de kriminelle arrangementer, som altså aldrig blev ført ud i livet.
Tiltalen mod hærchefen handler om støtte til en terrororganisation, idet Farc står opført på de amerikanske terrorlister.
Guinea-Bissau er et af verdens fattigste lande. Befolkningen tæller cirka 1,6 millioner mennesker. En amerikansk embedsmand betegnede for nylig i New York Times landet som "en narkostat."
I flere år har det været kendt, at sydamerikanske narkohandlere bruger fattige vestafrikanske lande som transitland for kokain, der skal sendes til Europa.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde