USA driver hemmeligt fængsel i Somalia

Den amerikanske efterretningstjeneste CIA bruger et hemmeligt anlæg i Somalias hovedstad til både antiterroraktioner og som hemmeligt fængsel, skriver det venstreorienterede amerikanske ugeblad The Nation.

Ifølge magasinet består anlægget af godt en halv snes bygninger bag høje mure i et hjørne af lufthavnen i Mogadishu. Anlægget er angiveligt bevogtet af somaliere, men det er amerikanere, der kontrollerer, hvem der får adgang.

En amerikansk embedsmand med indsigt i efterretningstjenesten afviser oplysningerne.

- CIA har intet fængselsanlæg i Somalia og afhører heller ikke fanger i landet, siger hun til nyhedsbureauet AFP mod løfte om anonymitet.

Hun siger også, at "det sker kun yderst sjældent", at efterretningstjenesten deltager i afhøringer, der ledes af somaliske efterforskere.

Ifølge The Nation skal CIA have indrettet fængslet som et led i kampen mod den al Qaeda-inspirerede terrororganisation Shebab, der sættes i forbindelse med en række terroraktioner mod USA.

Bladet skriver videre, at CIA forsøger at opbygge en styrke af lokale, der kan pågribe medlemmer af Shebab og udføre målrettede aktioner mod bevægelsen.

CIA skulle angiveligt også bruge en hemmeligt underjordisk fængsel i kælderen under den somaliske efterretningstjenestes hovedkvarter, hvor fanger, der mistænkes for at være medlemmer af eller have tilknytning til Shebab, holdes indespærret.

I et interview med The Nation bekræfter den somaliske statsminister, Adbulkadir Moallin Noor, at amerikanske agenter "samarbejder med vores efterretningstjeneste" og "træner dem".

Den anonyme embedsmand medgiver overfor AFP, at der er store antiterrorudfordringer på Afrikas Horn, men understreger, at "CIA afhører ikke fanger dér".

- USA samarbejder med Somalia i kampen mod terrorisme, som USA gør det med mange forskellige lande, siger hun.

/ritzau/AFP

Ifølge et amerikansk ugeblad driver CIA et hemmeligt fængsel i Somalia. Efterretningstjenesten afviser.

Offentliggjort Sidst opdateret