USA efterforsker overgreb i katolsk kirke i Pennsylvania
Saint Patrick Catholic Church i York, Pennsylvania. Delstaten blev for to måneder siden rystet af en rapport, der afdækkede, at flere end tusind børn var blevet seksuelt misbrugt inden for den katolske kirke i Pennsylvania, og at præster og ledende skikkelser havde dækket over misbruget. Foto: Carlos Barria/arkiv/Reuters
Carlos Barria/arkiv/Reuters
Efter at en rapport afslørede stort misbrug af børn i katolsk kirke, skrider USA's justitsministerium nu ind.
USA's justitsministerium har indledt en efterforskning af seksuelt misbrug af børn inden for den katolske kirke i Pennsylvania.
Det oplyser to kilder med kendskab til efterforskningen.
Ifølge dem har anklagere nu udsendt stævninger til flere stifter over hele delstaten for at få fat i dokumenter og vidneudsagn fra ledere inden for kirken.
De to personer har ikke lov til at udtale sig officielt om efterforskningen, og de vil derfor ikke have deres navne frem.
Stævningerne kommer, to måneder efter at myndighederne i Pennsylvania offentliggjorde en rapport, der viser, at over tusind børn i løbet af en periode på flere årtier blev ofre for over 300 katolske præsters seksuelle overgreb.
Fordi misbruget i de fleste tilfælde ligger mange år tilbage i tiden, og sagerne er forældede, blev der kun rejst sigtelse mod to præster på baggrund af den omfattende rapport.
- Det er banebrydende, hvis en amerikansk statsanklager går ind i de katolske sager, siger Marci Hamilton, der er professor ved universitetet i Pennsylvania og leder af ngo'en Child USA, der arbejder for at forhindre seksuelt misbrug af børn.
- Regeringen har indtil videre været fuldkommen tavs om de katolske sager.
Tre stifter i Pennsylvania, som nyhedsbureauet AP har været i kontakt med, bekræfter, at de har modtaget stævninger.
Talspersoner fra de tre stifter siger, at de vil samarbejde fuldt ud med justitsministeriet og anklagemyndigheden i Washington.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde