USA er klar til at dræbe egne statsborgere

Amerikanske antiterroragenter er klar til at slå amerikanske statsborgere i udlandet ihjel, hvis de er involveret med terrorgrupper, og hvis agenter får tilladelse fra "højere sted", oplyser en efterretningschef.

- I efterretningstjenesten går vi direkte efter terroristerne, sagde lederen af National Intelligence, Dennis Blair, i et møde med efterretningsudvalget i Repræsentanternes Hus.

- Hvis vi mener, at det kræver, at vi slår en amerikaner ihjel, får vi en specifik tilladelse til at gøre det, fortsatte han.

Hans udtalelse kommer efter, at avisen Washington Post skrev, at præsident Barack Obama havde overtaget forgængeren George W. Bushs politik om at tillade efterretningstjenesterne at dræbe amerikanere, der er involveret i terrorisme i udlandet.

Avisen citerer desuden anonyme embedsmænd for, at CIA og Joint Special Operations Command har tre amerikanere på deres liste over folk, der skal dræbes eller tages til fange.

Ifølge Blair er det afgørende, "om amerikaneren er med i en gruppe, der prøver at angribe os, og om den amerikaner er en trussel mod andre amerikanere.

Han tilføjede, at han kom med så usædvanligt detaljerede informationer, fordi "jeg vil bare ikke have, at andre amerikanere tror, at vi er sløsede".

/ritzau/AFP

Amerikanske agenter er klar til at slå egne statsborgere i udlandet ihjel, hvis de er involveret i terrorisme. Tre amerikanere er angiveligt udpeget.

Offentliggjort Sidst opdateret