USA får sin første homoseksuelle senator
Demokraten Tammy Baldwin har med tirsdagens kongresvalg ikke bare vundet et af de hårdeste og dyreste opgør om et sæde i Senatet, men også skrevet historie for amerikanske homoseksuelle.
Den lesbiske politiker bliver med sin valgsejr i delstaten Wisconsin den første åbent homoseksuelle senator nogensinde i USA.
Baldwin, som allerede har haft syv perioder som medlem af Repræsentanternes Hus, takkede sine tilhængere på valgnatten.
- Tag ikke fejl. Jeg er en stolt progressiv fra Wisconsin, siger Baldwin til sin sejrsfest med reference til traditionen for frisind i sin midtvestlige stat.
Hendes seksuelle orientering har dog ikke været noget større emne i valgkampen.
Da hun fik en plads i Repræsentanternes Hus, var hun her også den første homoseksuelle politiker, som var sprunget ud af skabet.
Blandt Baldwins mærkesager er kampen for fred i Mellemøsten, en to-stats-løsning mellem israelerne og palæstinenserne, og hun har også stemt imod sanktioner mod Iran på grund af bekymringer om, at det vil skade reformkræfterne i landet.
På den indenrigspolitiske front har hun ønsket større og bedre adgang for amerikanerne til sundhedsvæsnet i landet.
- Jeg stillede ikke op for at skrive historie, siger Baldwin i sin sejrstale.
- Jeg stillede op for at gøre en forskel, en forskel i livet for familierne, som kæmper for at finde arbejde og betale regningerne, tilføjer hun.
Baldwins sejr betyder endnu et nederlag til Republikanerne, som håbede på at sikre sig flertallet i USA's Senat, hvilket ikke lykkedes.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde