USA får stadigt flere højreekstreme

USA oplever en eksplosiv forøgelse i antallet af ekstremistiske grupper, hvor medlemmerne griber til våben, erklærer krig mod myndighederne og tager alle mulige konspirationsteorier til sig, vier en ny rapport.

- Antallet af såkaldte patriotgrupper blev nærmest tredoblet fra 149 i 2008 til 512 i 2009, hedder det i den nye opgørelse fra centret Southern Poverty Law Center (SPLC).

127 af grupperne betegnes som halvmilitære militsgrupper. I 2008 blev der registreret 42 af disse grupper.

- Der er sket en eksplosion i antallet af militsgrupper og grupper inden for den regeringsfjendtlige patriotbevægelse, fastslår Mark Potok fra SPLC.

Han siger, at bevægelsen ser regeringen i Washington som dens værste fjende. Sidst bevægelsen havde vind i sejlene var i midten af 1990'erne, hvor FBI slog til mod en sekt i Waco i Texas. Mange senere voldshandlinger havde tilknytning til Waco-episoden, blandt andet et bombeattentat i Oklahoma City, hvor 168 mennesker blev dræbt af våbenfanatikeren Timothy McVeigh. Det skete på toårsdagen for Waco, hvor FBI's operation kostede 76 af sektens medlemmer livet. Efter dette blev stadig flere konspirationsteorier spredt blandt bevægelsens tilhængere.

Potok mener, at baggrunden for de stadigt flere grupper kan have sammenhæng med, at USA sidste år fik sin første sorte præsident og er inde i en dyb økonomisk krise.

Centeret har også kortlagt 932 såkaldte hadegrupper. Dette antal er ikke meget højere end i 2008, men dette skyldes først og fremmest, at flere nynazistiske grupper er gået sammen.

/ritzau/AFP

Antallet af højreekstreme patriotgrupper i USA blev nærmest tredoblet fra 149 i 2008 til 512 i 2009, viser ny rapport.

Offentliggjort Sidst opdateret