USA fordømmer egyptisk vold og opfordrer til valg
Den amerikanske udenrigsminister, John Kerry, fordømmer de voldelige begivenheder i Egypten og opfordrer til, at landets regering så hurtigt som muligt afbryder den undtagelsestilstand, som regeringen onsdag har erklæret.
Og så ønsker Kerry, at egypterne snarest afvikler et valg.
- Det omfatter en ændring af forfatningen og afholdelsen af parlamentsvalg og præsidentvalg, hvilket den midlertidige regering selv har opfordret til, siger John Kerry.
Historisk set har USA med massiv støtte haft en afgørende betydning for Egypten, og USA's udenrigsminister håber, at landet snart finder ind på en fredelig vej.
- Dagens begivenheder er beklagelige, og de er ødelæggende for de egyptiske anstrengelser for at opnå fred, integration og ægte demokrati, siger John Kerry.
- Egyptere i og uden for regeringen bør træde et skridt tilbage. De bør trække vejret et øjeblik og undgå yderligere tab af menneskeliv.
Samtidig slår det amerikanske udenrigsministerium fast, at USA's støtteprogram til Egypten fortsat er genstand for overvejelser.
Undtagelsestilstanden blev indført onsdag eftermiddag, og den gælder ifølge statslige medier foreløbigt for en måned.
Egyptiske myndigheder har også beordret militæret til at hjælpe indenrigsministeriet med at sørge for sikkerheden i landet.
Landets regering har også indført udgangsforbud fra syv aften til seks morgen i en måned.
Forbuddet gælder 12 provinser i landet, deriblandt Kairo.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker