USA's forsvarsminister, Robert Gates, er ankommet til det sydlige Afghanistan for at drøfte offensiven mod Taliban med de amerikanske generaler i området.
Han kalder den igangværende militæroperation for "kun et af mange slag i en meget længere kampagne, der har fokus på at beskytte Afghanistans befolkning".
Den amerikanske forsvarsministers fly fløj tirsdag morgen fra hovedstaden Kabul til den amerikanske militærbase i Kandahar.
Gates mødes tirsdag med den britiske generalmajor Nick Carter, der er Natos øverstbefalende i det sydlige Afghanistan.
Ifølge Gates er omkring 6000 af de i alt 30.000 ekstra soldater, som præsident Barack Obama vil sende til Afghanistan, nu ankommet til landet. Resten skal efter planen være på plads inden udgangen af august.
Vestlige og afghanske soldater indledte for snart en måned siden en storoffensiv i Helmand-provinsen, der har været regnet som en af Taliban-bevægelsens højborge.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde