USA kræver FN-sanktioner mod Syrien

Kravet kommer sideløbende med, at syriske sikkerhedsstyrker igen har slået hård ned på oppositionsgrupper og dræbt snesevis af mennesker mandag.

- USA fordømmer på det stærkeste drabet på uskyldige civile og det syriske regimes udvidede anvendelse af vold og brutale angreb på sit eget folk, siger Hillary Clinton.

- FN's Sikkerhedsråd må handle hurtigt og gøre det klar for det syriske regime, at verdenssamfundet ser dets handlinger som en trussel mod fred og sikkerhed. Volden må stoppe, fortsætter Clinton.

Udtalelsen kommer samtidigt med, at Sikkerhedsrådet diskuterer en resolutionsudkast fra Den Arabiske Liga, der opfordrer til våbenhvile i Syrien.

De fleste lande i Sikkerhedsrådet går ind for forslaget. Men Rusland, der er Syriens vigtigste internationale allierede, siger, at landet vil nedlægge et veto mod forslaget om våbenhvile.

Den russiske viceudenrigsminister, Gennadij Gatilov, siger, at udkastet ikke er acceptabelt, blandt andet på grund af et forbud mod salg af våben til Syrien.

Rusland er permanent medlem af Sikkerhedsrådet og kan nedlægge veto.

Rusland opfordrer i stedet til forhandlinger mellem det syriske styre og præsident Bashar al-Assad og oppositionen.

Den syriske opposition har imidlertid pure afvist at forhandle med Assad. Oppositionen kræver, at Assad går af, før forhandlinger kan komme på tale.

Det anslås, at op mod 6000 mennesker er dræbt, siden opstanden mod Assad begyndte for snart 11 måneder siden.

/ritzau/AFP

USA kræver, at FN hurtigt gør noget for at stoppe den tiltagende vold i Syrien. Det siger USA's udenrigsminister, Hillary Clinton, der tirsdag mødes med sine kolleger fra Frankrig, Storbritannien og Den Arabiske Liga.

Offentliggjort Sidst opdateret