USA lukker nødhjælpsbro til Gaza efter store udfordringer
Sådan så det ud, da midlertidig nødhjælpsbro ud for Gaza kyst var i funktion. Broen har siden været ramt af problemer. Foto: Amir Cohen/Reuters
USA's præsident, Joe Biden, er skuffet over, at nødhjælpsbro ud for Gazas kyst har været ramt af problemer.
Den amerikanske præsident, Joe Biden, har natten til fredag dansk tid udtalt, at han er "skuffet" over de problemer, der har plaget den amerikanskanlagte midlertidige anløbsbro ud for Gazastribens kyst, der skulle sikre nødhjælp til det krigsplagede område.
Det sagde præsidenten natten til fredag dansk tid på et pressemøde i Washington D.C., den amerikanske forbundshovedstad.
Amerikanske myndigheder har oplyst, at broens virke snart indstilles.
Broen har kostet 230 millioner dollar, hvilket svarer 1,6 milliarder danske droner.
Vejrforhold har gjort broens liv vanskeligt, siden den blev anlagt i midten af maj måned.
Projektet har også mødt udfordringer i forbindelse med fordelingen af den nødhjælp, der trods alt er nået frem til Gazastriben via broen.
Tidligere torsdag amerikansk tid lød det fra Jake Sullivan, der er USA's nationale sikkerhedsrådgiver, at han forventer, at broens virke inden for "relativt" kort tid vil blive indstillet.
Pat Ryder, der er talsperson for forsvarsministeriet Pentagon, siger i en udtalelse, at "anløbsbroen snart vil indstille operationen, med flere detaljer om processen og tidsplan tilgængelig indenfor de følgende dage".
Broen blev frakoblet kysten i sidste uge på grund af forventninger om højvande.
Ryder har oplyst, at forsøget på at forbinde den til kysten igen mislykkedes onsdag.
Siden broen blev taget i drift 17. maj, havde den frem til slut juni kun været i brug samlet 12 dage. Omkring 250 vognladninger nødhjælp svarende til 4100 ton var på det tidspunkt blevet leveret via broen, skrev mediet The Guardian dengang.
Det er mindre end halvdelen af, hvad der kom ind i Gaza før krigen på en enkelt dag.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned