USA giver en højtstående nordkoreansk repræsentant tilladelse til at komme ind i landet senere i denne måned.
Det siger en informeret kilde til det britiske nyhedsbureau Reuters.
Kilden oplyser, at det amerikanske udenrigsministerium har besluttet at udstede visum til den stedfortrædende nordkoreanske atomforhandler, Ri Gun.
Ri vil gerne ind i USA for at mødes med forskere og eksperter i New York.
Kilden siger, at det er yderst sandsynligt, at den amerikanske diplomat Sung Kim vil mødes uformelt med Ri Gun under besøget.
De officielle såkaldte sekspartsforhandlinger, der skal overtale Nordkorea til at skrotte sit atomprogram, ligger stille i øjeblikket.
USA håber at få Nordkorea tilbage til forhandlingsbordet, og analytikere siger, at den amerikanske beslutning om visum skal ses som en tilskyndelse til det nordkoreanske styre til at genoptage dialogen.
Nogle eksperter mener endog, at USA's skridt kan føre en tosidig amerikansk-nordkoreansk dialog. Det er noget, som Kim Jong-ils styre i Nordkorea stræber efter.
Foruden USA og Nordkorea deltager Sydkorea, Japan, Kina og Rusland i sekspartsforhandlingerne.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker