USA: Nordkorea leverer ammunition til russerne i Ukraine
Nordkoreanerne har leveret 1000 containere med ammunition og militært udstyr til Ruslands krig i Ukraine.
Det Hvide Hus siger, at Nordkorea har leveret 1000 containere med ammunition og militært udstyr til Rusland, som er beregnet på at blive brugt i krigen mod Ukraine.
- Vi fordømmer Nordkorea for at sende dette militære udstyr til Rusland, siger John Kirby, talsmand for præsident Joe Bidens nationale sikkerhedsråd. Det skriver AFP.
Det Hvide Hus siger, at USA vil fortsætte med at overvåge, hvorvidt Nordkorea sender yderligere våbenforsyninger til Rusland.
Amerikanerne har adskillige gange advaret Nordkorea mod at sælge våben til russernes krigsførelse i Ukraine, og forholdet mellem Pyongyang og Washington er blevet forværret igennem de seneste måneder som følge af våbensalgene.
Nordkorea har tidligere forsikret, at det ikke ville sælge eller forsyne Moskva med våben.
Kirby sagde i august, at USA havde indtryk af, at den russiske forsvarsminister, Sergej Sjojgu, i juli var i Nordkorea for at overbevise Nordkoreas leder, Kim Jong-un, om at sælge ammunition til russerne.
USA har advaret rivaler og modstandere - heriblandt Kina - mod at hjælpe Rusland med dets militære offensiv i Ukraine.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker