Forsvarsministrene i USA og Japan lover "samlet støtte" til Sydkorea i den eskalerende konflikt med Nordkorea, der angiveligt står bag sænkningen af det sydkoreanske krigsskib Cheonan.
USA's forsvarsminister, Robert Gates, og Japans forsvarsminister, Toshimi Kitazawa havde tidligt onsdag møde i Washington. De to skal mødes med deres sydkoreanske kollega på en konference i Singapore i juni.
- Robert Gates takkede minister Kitazawa for den japanske regerings kraftige udmelding i forhold til Nordkoreas seneste provokerende handlinger, siger Geoff Morrell, pressesekretær i USA's forsvarsministerium.
Midt i al virakken mellem de to Koreaer sagde nordkoreanerne tirsdag, at de lukker for al forbindelse til deres nabo mod syd på grund af anklagerne i forbindelse med Cheonans sænkning.
Nordkorea siger samtidig, at Sydkoreas anklager mod landet svarer til at erklære krig.
Et internationalt efterforskningshold har sagt, at der er overvældende beviser på, at en nordkoreansk ubåd sænkede Cheonan den 26. marts.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker