USA og Kina har indgået delaftale om handel
Lastbil med container nær Tianjin havn i Kina torsdag. Præsident Donald Trump siger, at USA har indgået en fase-et-handelsaftale med Kina. Han fastslår ifølge Reuters, at nye toldafgifter i december ikke vil blive indført. Foto: Sun Yilei/Reuters
Sun Yilei/Reuters
I Beijing siger vicefinansminister Liao Min, at USA og Kina er enige om betingelser for fase-et-handelsaftale.
Præsident Donald Trump siger, at USA har indgået en handelsaftale med Kina. Han fastslår ifølge Reuters, at nye toldafgifter i december ikke vil blive indført.
I Beijing siger vicefinansminister Liao Min samtidig ved et pressemøde, at USA og Kina er enige om betingelserne for en fase-et-handelsaftale.
Aftalen indebærer, at Kina øjeblikkeligt begynder at købe amerikanske landbrugsprodukter.
- Vi er nået til enighed om en stor fase-et-aftale med Kina. De er gået ind på mange strukturelle ændringer og nye store køb af amerikanske landbrugsprodukter, energi, industriprodukter og meget mere, skriver Trump på Twitter.
- Vi kommer til at indlede forhandlinger omkring en fase-to-aftale øjeblikkeligt i stedet for at vente til efter valget i 2020. Det er en utrolig aftale for alle, skriver Trump og afslutter tweetet med et "Tak".
Den kinesiske vicehandelsminister, Wang Shouwen, siger, at der er sket "markante fremskridt".
Ifølge den amerikanske præsident, Donald Trump, vil der dog fortsat være noget told på kinesiske varer, skriver Bloomberg News. Det er ifølge ham kun straftolden, der skulle træde i kraft på søndag, som er skrottet. De eksisterende toldsatser på 25 procent vil fortsat være i kraft.
Wang Shouwen kalder aftalen for god for både den amerikanske og kinesiske økonomi og siger, at parterne hurtigst muligt vil færdiggøre aftalen.
Kineserne siger ifølge Bloomberg News, at fase-to-forhandlingerne afhænger af implementeringen af fase-et-aftalen.
På Wall Street herskede der fredag en forvirring over signalerne fra Trump og Kina. Efter først at være steget til nye rekorder faldt de tre vigtigste indekser, da det blev klart, at en aftale ikke var underskrevet formelt.
- På nuværende tidspunkt tror jeg ikke, vi ved, hvad vi skal tænke om aftalen, så markederne er afventende, siger Randy Frederick, som er knyttet til børsmæglervirksomheden Charles Schwab i Austin, Texas.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde