Spionskandalen, der har ført til anholdelse af 10 russiske statsborgere i USA, vil ikke få negative konsekvenser for forholdet mellem Rusland og USA, fastslår det russiske udenrigsministerium i en meddelelse.
- Vi forventer, at anholdelserne i USA af en gruppe personer, der mistænkes for spionage for Rusland, ikke vil indvirke negativt på de russisk-amerikanske forbindelser, lyder det i meddelelsen.
Udmeldingen kommer dagen efter, at Ruslands premierminister, Vladimir Putin, afviste, at USA skulle have sprængt en russisk spionring. Samtidig udtrykte han håb om, at skandalen ikke vil skade forholdet mellem de to lande.
Også Det Hvide Hus har understreget, at anholdelserne ikke vil påvirke det forbedrede forhold, som præsident Barack Obama lægger stor vægt på.
- Vi føler, at vi har gjort betydelige fremskridt i de seneste 18 måneder med dette anderledes forhold til Rusland, siger USA's viceudenrigsminister, Philip Gordon.
Han tilføjer, at det ny samarbejde vil fortsætte på trods af spionsagen, der blev kendt, da 10 russiske statsborgere søndag blev anholdt i fire delstater i det nordøstlige USA.
Russerne er nu sigtet for at søge oplysninger om amerikansk udenrigspolitik og amerikanske atomvåben til fordel for Kreml.
Anholdelserne fandt sted kun tre dage efter, at præsident Barack Obama havde haft besøg af sin russiske kollega, Dmitrij Medvedev, i Washington.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker