USA og Tyrkiet vil normalisere anstrengt forhold
Den tyrkiske udenrigsminister, Mevlüt Çavusoglu, har holdt et forsonende møde med den amerikanske udenrigsminister, Rex Tillerson, i Ankara. Foto: Reuters/Cem Ozdel
Reuters/Cem Ozdel
USA opfordrer Tyrkiet til at holde inde med angreb i Syrien. Dog vil de to lande ikke optrappe en konflikt.
Tyrkiet og USA har forsøgt at klinke nogle af de skår, der er opstået i de seneste uger, hvor Tyrkiet har sat en offensiv ind mod kurdiske styrker i Syrien.
Fredag har topdiplomater fra Tyrkiet og USA samt landets to udenrigsministre holdt et møde i Ankara.
På et efterfølgende fælles pressemøde siger den amerikanske udenrigsminister, Rex Tillerson, at det er besluttet iværksætte en "normalisering" af forholdet mellem de to nationer.
Her lyder det også, at man fremadrettet vil arbejde sammen i krigen i Syrien.
- Vi vil ikke længere arbejde alene, hvor USA gør én ting, og Tyrkiet gør en anden, siger Tillerson.
- Vi vil arbejde sammen, og vi har gode måder, vi kan arbejde sammen på. Der er masser af arbejde, der kan gøres, siger han.
Torsdag aften mødtes Rex Tillerson også med den tyrkiske præsident, Recep Tayyip Erdogan. De havde ifølge en talsmand, der rejser sammen med Tillerson, "et åbent og produktivt møde".
Det er besluttet, at Tyrkiet og USA holder endnu et møde i midten af marts.
Siden et forsøgt statskup i 2016 i Tyrkiet har forholdet imellem de to nationer været vanskeligt. Tyrkiet har beskyldt USA for at have støttet kupforsøget.
I den seneste tid er forholdet mellem landene yderligere forværret, efter at Tyrkiet har angrebet kurdiske styrker, som den amerikanskledede koalition i Syrien støtter.
Der har altså været en situation, hvor de to Nato-allierede indirekte har bekriget hinanden.
På pressemødet opfordrer Tillerson da også til, at Tyrkiet er tilbageholdende i dets operationer i Syrien og undgår yderligere eskalering.
Men på diplomatisk facon lyder det også fra Tillerson, at USA "anerkender Tyrkiets ret til at sikre sine grænser".
Mødet mellem USA og Tyrkiet har fundet sted samtidig med et møde i Nato.
Efter mødet mellem de to lande, er det fredag også meddelt, at Tyrkiet har løsladt en tysk journalist, der har siddet fængslet i et år i Tyrkiet.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned