USA vil have FN's Sikkerhedsråd til at vedtage nye sanktioner mod Iran inden for nogle uger, siger den amerikanske forsvarsminister, Robert Gates.
Ministeren understreger, at der er "akut behov" for at få sanktionerne på plads hurtigst muligt, siger hans talsmand, Geoff Morrell. Det kan ske i løbet af "uger, ikke måneder", tilføjer talsmanden.
Gates bekræfter tidsrammen i et interview med Fox News.
På spørgsmålet om, hvorvidt Kina og andre medlemmer af Sikkerhedsrådet vil bakke op om det amerikanske krav, svarer Gates:
- Jeg kan kun sige, at det er lykkedes os at få vedtaget flere resolutioner i Sikkerhedsrådet, så jeg tror på, at vi kan gøre det igen, siger han til Fox News.
Iran begyndte tirsdag arbejdet med at fremstille 20 procent beriget uran til brug i en reaktor, der fremstiller medicinske isotoper.
Irans beslutning om at berige uran har medfødt skarp kritik fra flere lande, der frygter, at det vil bringe Iran tættere på at kunne fremstille atomvåben.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned