USA opfordrer borgere til at forlade Yemen

USA opfordrer landets borgere til at undgå rejser til Yemen på Den Arabiske Halvø. Og hvis de allerede er i landet, bør de komme ud.

Opfordringen kommer, samtidig med, at protesterne fortsætter med uformindsket styrke mod præsident Ali Abdullah Saleh.

- Udenrigsministeriet opfordrer amerikanske borgere til ikke at rejse til Yemen. Amerikanske borgere, der for øjeblikket er i Yemen, bør overveje at rejse, lyder opfordringen fra USA.

En understregning af alvoren kom søndag morgen, da formodede medlemmer af al-Qaeda dræbte fire politifolk i den urolige provins Maarib øst for hovedstaden Sanaa.

De voksende protester i Yemen, der får næring af udviklingen andre steder i den arabiske verden, har sat præsident Saleh under voldsomt pres, efter han har regeret i tre årtier.

Yemen har under præsident Saleh været USA's allierede. Men det fattige land har været hærget af en konflikt mellem sunni- og shiamuslimer, og oven i købet opererer terrornetværket al-Qaeda i landet.

Mange mellemøstkendere tror, at præsidenten trods sin politiske kløgt vil få svært ved at holde fast ved magten. Saleh har bebudet, at han træder tilbage i 2013.

/ritzau/Reuters

Det er for farligt at opholde sig i det arabiske Yemen, siger USA til dets borgere.

Offentliggjort Sidst opdateret