USA: Rusland rammes af hurtige sanktioner
Økonomiske sanktioner mod Rusland vil blive sat i værk allerede i denne uge, siger en amerikansk embedsmand ifølge flere nyhedsbureauer.
- Jeg tror, der vil være bevægelse mod sanktioner formentlig allerede i denne uge, og der er et helt spektrum af sanktioner, siger embedsmanden.
Det sker som gengæld for Ruslands militære indgriben på den ukrainske halvø Krim.
Samtidig meddeler Det Hvide Hus i Washington, at det vil samarbejde med landets internationale partnere for at sikre, at Ukraine har nok økonomiske midler til at kunne genoprette orden og økonomisk fremgang.
Det hedder i erklæringen, at USA vil sikre "tilstrækkelig finansiering" og initiativer, der kan afbøde de omkostninger, som Ukraine har i forhold til russisk energi.
USA vil også give "teknisk bistand" til Ukraine i verdenshandelsorganisationen WTO, når det gælder rettigheder i forhold til Rusland.
Der udtrykkes samtidig vilje til "at hjælpe ukrainske forretningsfolk med at finde nye eksportmarkeder" og sikre større energiudnyttelse, så Ukraine "mindsker sin afhængighed af importeret gas" fra Rusland.
Udenrigsminister John Kerry, der befinder sig i Ukraines hovedstad, Kijev, har givet den ukrainske regering tilsagn om en milliard dollar i lån.
Han skal mødes med Ukraines midlertidige præsident, Oleksandr Turtjynov, og den nye premierminister, Arsenij Jatsenjuk.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker