USA sender mere militær til Irak
USA styrker igen dets militære tilstedeværelse i Irak og sender 300 soldater til det uroplagede land. Med soldaterne følger også helikoptere og droner, lyder det fra det amerikanske forsvarsministerium, Pentagon.
Omkring 200 soldater ankom søndag til Irak for blandt andet at sørge for sikkerheden omkring USA's ambassade i Bagdad og hovedstadens internationale lufthavn.
Yderligere 100 er også på vej til Irak for at "levere sikkerhed og logistisk støtte", siger talsmand i Pentagon admiral John Kirby.
For omkring en uge siden ankom den første gruppe amerikanske militærrådgivere til den irakiske hovedstad med formålet at hjælpe med at afstive det irakiske militær, så det effektivt kan nedkæmpe militante islamister.
Det forlød, at de først og fremmest skulle evaluere gruppen Isil, Islamisk Stat i Irak og Levanten, som i de seneste uger har været i offensiven i det vestlige Irak og har erobret flere byer, mens Iraks hær er løbet væk.
Der er nu omkring 750 amerikanske forsvarsmedarbejdere i Irak - heriblandt soldater.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde