USA: Specialstyrker jagter skole-morder

Specialstyrker fra FBI er sat ind i jagten på den gerningsmand, som torsdag har skudt og dræbt to personer ved det amerikanske universitet Virginia Tech.

Det oplyser lokale medier.

Kampklædte Swat-enheder med automatvåben og camouflagetøj patruljerer i øjeblikket området. Politifolk bliver løbende transporteret til stedet i biler og helikoptere.

Gerningsmanden beskrives som en hvid mand med grå joggingbukser og rygsæk.

En vidne har ifølge en lokal tv-station set den politimand, som er et af de to dødsofre.

- Jeg kom ud af træningscentret og skulle gå hen over parkeringspladsen. Der så jeg en politibil og hørte sirener, siger manden og fortsætter:

- Der kom en politimand og åbnede døren på politibilen - og så faldt der en politimand ud, som de straks gav førstehjælp.

Politimandens liv stod dog ikke til at redde.

Lige før klokken 20 forlød det fra skolens Collegiate Times, at gerningsmanden var anholdt, men kort tid efter viste det sig, at politiet havde fat i den forkerte.

Universitetets studenteravis meldte tidligere på aftenen om fortsatte skyderier på universitetsområdet, men det er senere blevet afkræftet.

Og ifølge de seneste meldinger er skyderierne da også ophørt - men de studerende opfordres fortsat til at holde sig i sikkerhed.

Politiet holder inden længe en pressekonference, hvor de fortæller offentligheden om den seneste udvikling.

/ritzau/

Specialstyrker fra FBI jagter gerningsmand efter skuddrab på Virginia Tech. Intet nyt om hans situation.

Offentliggjort Sidst opdateret