USA: Vi udelukker ikke sanktioner mod Ukraine
USA vil ikke udelukke at indføre sanktioner mod Ukraine, hvor sikkerhedsstyrker anvender vold mod demonstranter.
Det understreger det amerikanske udenrigsministerium onsdag.
- Alle politiske muligheder - inklusiv sanktioner - er i vores øjne på bordet. Men vi er selvfølgelig stadig i gang med at evaluere situationen, fortæller talskvinde for ministeriet, Jen Psaki.
Hun afviser at komme ind på, hvad de eventuelle sanktioner vil indebære.
Befolkningens pres på Ukraines præsident, Viktor Janukovitj, er løbende vokset, siden han for godt to uger siden afviste en associeringsaftale med EU til fordel for et tættere samarbejde med Rusland.
Den beslutning har medført store demonstrationer, der i flere tilfælde har udviklet sig til voldsomme sammenstød med politiet.
Tidligere onsdag stormede politi i kampuniformer rådhuset i den ukrainske hovedstad for at tvinge demonstranter ud af den besatte bygning, siger kilder i oppositionen.
USA og EU har flere gange fordømt det ukrainske politis hårdhændede behandling af demonstranter.
EU's udenrigspolitiske chef, Catherine Ashton, er i disse dage i Kijev i et forsøg på at mægle i konflikten.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned