Amerikanske rejsende kan blive bedt om at være på vagt, hvis turen går til Europa. Sådan lyder beskeden fra en amerikansk embedsmand i samme uge, som det blev afsløret, at al-Qaeda havde planer om koordinerede angreb mod europæiske hovedstæder.
- Vi overvejer at udsende en rejseadvarsel for Europa, siger den amerikanske embedsmænd, som ønsker at være anonym, til nyhedsbureauet AFP.
- I bund og grund går ud på, at vi fortæller amerikanerne, at de godt kan fortsætte med at rejse, men at de skal være årvågne. Advarslen kan blive udsendt allerede søndag, siger talsmanden.
Fredag meldte USA ud, at Osama bin Laden og al-Qaeda formentlig stod bag planlægningen af de terrorplaner mod Europa, der blev afsløret i denne uge.
Sammensværgelsen så ud til at være i sin spæde begyndelse. Men der var planer om koordinerede angreb mod europæiske hovedstæder, hvor bevæbnede mænd skulle have åbnet ild i Storbritannien, Tyskland, Frankrig og formentlig også andre steder.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned