Et nyt amerikansk lovforslag åbner op for udbetalinger til medlemmer af den militante talibanbevægelse i Afghanistan, hvis de tager afstand fra det væbnede oprør i landet. Det oplyser Carl Levin, som står i spidsen for forsvarskomiteen i Senatet.
Levin har tidligere talt for at lokke folk væk fra den fundamentalistiske bevægelse ved at tilbyde dem arbejde og amnesti.
Den amerikanske regering har længe diskuteret muligheden for et samarbejde med moderate medlemmer af Taliban, som lægger deres våben.
Fremgangsmåden har tidligere været anvendt i Irak, hvor omkring 90.000 sunnimuslimske oprørere er blevet betalt for at afbryde den væbnede kamp og lade sig optage i det irakiske samfund.
Behovet for at få bugt med talibanerne er stort. Ikke mindst efter oktober måned, som er blevet den mest blodige for de amerikanske soldater i Afghanistan siden invasionen i 2001.
Det er ventet, at præsident Barack Obama vil godkende forslaget onsdag.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned