USA sender deres særlige udsending i Nordkorea-spørgsmål, Stephen Bosworth, til Nordkoreas hovedstad Pyongyang d. 8. december for at forhandle om landets atomvåben.
Sådan siger USA's præsident, Barack Obama, torsdag i forbindelse med sit statsbesøg i Sydkorea. Bosworth's mission bliver at genoplive de sekspartsforhandlinger, som længe har været sat stået.
Forhandlingerne har til formål, at få Nordkorea til at opgive landets atomvåben til fordel for økonomisk hjælp og et bedre forhold til det internationale samfund.
Barack Obama sagde også, at han vil bryde mønstret fra tidligere forhandlinger med nordkoreanerne og ikke lade sig distrahere af mindre dagsordener.
Sydkoreas præsident, Lee Myung-bak, sagde ved samme lejlighed, at der ikke er nogen endelig deadline for de nye forhandlinger, men at han forventer, at Nordkorea vil handle hurtigt.
- Vi bliver nødt til at vide, om Nordkorea er villig til at opgive landets atomprogrammer. En deadline for, hvornår Nordkorea skal have opgivet sine atomplaner, er ikke blevet fastlagt, siger Lee Myung-bak.
Sekspartsforhandlinger har deltagelse af Nordkorea, Sydkorea, USA, Japan, Rusland og Kina.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker