Hjælpeorganisationer og donorlande vil hjælpe indbyggerne i de hungersnødramte områder af Somalia, der kontrolleres af den al-Qaeda-inspirerede terrorgruppe al-Shabaab.
Men både USA og andre donorer vil have garantier fra Shabaab om, at gruppen ikke blander sig i uddelingen af fødevarer.
Titusinder af mennesker er allerede døde af sult i Somalia i de senere måneder, siger FN's Fødevare- og Landbrugsorganisation, FAO.
Al-Shabaab appellerede om hjælp tidligere på måneden og sagde, at gruppen vil ophæve et to år langt forbud mod, at udenlandske hjælpeorganisationer kan hjælpe i området, der lider under en voldsom tørke.
- Vi er fast besluttede på at afprøve det løfte. Vi ser gerne, at adgangen til de sultende udvides dramatisk og hurtigt, siger Raj Shah, der er leder af den amerikanske regerings bistandsorganisation USAID.
Men han understreger, at hjælpen skal gå til de sultende og ikke til terrororganisationer.
Shabaab står på USA's liste over terrororganisationer.
Onsdag erklærede FN hungersnød i to regioner i den sydlige del af det krigshærgede Somalia.
Hundreder af somaliere dør ifølge FAO hver dag af sult.
Al-Shabaab har hilst FN's erklæring om hungersnød velkommen, og siger, at den vil tillade nødhjælp til regionerne Bakool og Lower Shabelle, som begge er i gruppens kontrol.
Omkring 10 millioner mennesker i Østafrika og på Afrikas Horn er ramt af den værste tørke i over et halvt århundrede.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned