USA's ambassadør står skoleret i Island

USA's ambassadør i Island har måttet stå skoleret i Islands udenrigsministerium, fordi en amerikansk domstol har krævet, at det sociale netværk Twitter afleverer oplysninger om WikiLeaks-tilhængere, heriblandt en islandsk parlamentariker.

- Udenrigsministeriet kaldte den amerikanske ambassadør til et møde på grund af de amerikanske myndigheders krav til Twitter om at aflevere personlige dokumenter om parlamentarikeren Birgitta Jonsdottir, hedder det i en erklæring fra det islandske udenrigsministerium.

Jonsdottir er sammen med WikiLeaks-lederen Julian Assange og to andre nævnt i en kendelse, der blev offentliggjort i weekenden om, at Twitter skal udlevere deres private beskeder, kontaktinformationer og IP-adresser.

Islands udenrigsministerium har under mødet med den amerikanske ambassadør "udtrykt alvorlig bekymring over, at en islandsk parlamentariker er mål for en strafferetslig undersøgelse".

Islandske embedsmænd understreger, at en sådan undersøgelse kan forstyrre parlamentarikerens arbejde, "herunder rejsefrihed og muligheden for at deltage i debatter på internationalt niveau"

I Washington siger en talsmand for det amerikanske udenrigsministerium, at den amerikanske ambassadør Luis Arreaga havde "en konstruktiv drøftelse og lyttede opmærksomt til bekymringerne".

Men talsmanden tilføjer, at ambassadøren "benyttede lejligheden til at understrege, hvor alvorligt USA tager de uautoriserede læk af fortroligt materiale og den skade, de har gjort."

Jonsdottir var en af WikiLeaks tidlige tilhængere, men hun distancerede sig fra WikiLeaks for nogle måneder siden. Hun er dog stadig fortaler for informationsfrihed. Hun er medlem af det islandske parlaments udenrigskomité.

/ritzau/AFP

Island indkalder amerikansk ambassadør i udløber af WikiLeaks afsløringer.

Offentliggjort Sidst opdateret