USA's Bruxelles-ambassade fungerer igen
Det belgiske politi har nu afblæst bombealarmen mod den amerikanske ambassade i Bruxelles og har givet tilladelse til, at diplomater og andre ansatte kan fortsætte det arbejde, de måtte slippe, da de blev evakueret tidligere onsdag eftermiddag.
Ambassaden og flere bygninger i området blev evakueret, fordi der holdt en mistænkelig mørkeblå Peugeot kassevogn cirka 30 meter fra ambassadens hovedindgang.
Politiet på stedet oplyser, at man havde set mistænkelige ledninger inde i bilen.
Ifølge nyhedsbureauet Reuters blev der også observeret mistænkelige gasflasker.
Derfor blev bombeeksperter tilkaldt, og bilens vindue blev smadret, så man kunne undersøge indholdet.
Det viste sig at være helt harmløse ledninger, og derfor har politiet nu afblæst alarmen, så diplomater og andre ansatte på ambassaden kan genoptage arbejdet.
Ifølge Ritzaus udsendte på stedet er politibetjente ved at skille bilens indhold ad, og de putter instrumentbræt, måtter og ledninger i brune papirposer.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker