USA's fanger og gidsler i udlandet mister deres bedste forhandler

Bill Richardson udtaler sig til pressen i Kinas hovedstad, Beijing, efter et besøg i Nordkorea i 2010. Efter besøget i det lukkede land kunne han meddele, at styret i Nordkorea ville lade internationale atominspektører komme ind for at sikre, at der ikke blev beriget uran til brug i atomvåben. (Arkivfoto). Foto: Jason Lee/Reuters

Med politisk og diplomatisk erfaring blev Bill Richardson den udsending, der lirkede døre op i lukkede styrer.

Offentliggjort Sidst opdateret

Den amerikanske diplomat og mangeårige "freelance problemknuser" Bill Richardson er død. Han blev 75 år.

Det meddeler The Richardson Center for Global Engagement lørdag.

- Verden har mistet en forkæmper for dem, der på uretfærdig vis bliver tilbageholdt i udlandet, siger centrets næstformand, Mickey Bergman, ifølge Reuters.

Bill Richardson stiftede centret i 2011 som led i sine bestræbelser på at få frigivet fængslede amerikanere rundt om i verden.

I det arbejde kunne han trække på sine årtier med politisk og diplomatisk erfaring.

Blandt andet har han været USA's ambassadør i FN, medlem af Repræsentanternes Hus, energiminister i præsident Bill Clintons regering og guvernør i delstaten New Mexico i to embedsperioder.

I de seneste år har Richardson haft succes med at forhandle med lande som Nordkorea og Myanmar om at få frigivet fængslede amerikanere.

New Mexico-guvernør Bill Richardson (t.h.) griner på et pressemøde sammen med den nyvalgte præsident Barack Obama i december 2008, hvor Obama havde udset sig den erfarne Richardson som sin handelsminister. Richardson måtte trække sig på grund af en mulig efterforskning mod sig, som dog aldrig blev til noget. Richardson stillede også op til Demokraternes primærvalg, men trak sig og kastede i stedet sin støtte bag Obama trods sit mangeårige venskab med Bill og Hillary Clinton. (Arkivfoto). Foto: Charles Dharapak/Ritzau Scanpix

Det skete med både personlig varme og et stort talent for at forhandle. Han var både formelt udsendt af USA's regering og som problemknuser på private missioner.

Han rejste til Nordkorea gentagne gange for at forhandle om at få løsladt den unge studerende Otto Warmbier, som i 2016 var blev idømt 15 års ophold i en straffelejr.

Warmbier kom hjem til USA, men med en alvorlig hjerneskade. Han menes at være blevet mishandlet i nordkoreansk varetægt og døde kort efter hjemkomsten i en alder af 22 år.

I 2021, efter at militæret havde kuppet sig til magten i Myanmar, var det Bill Richardson, som blev sendt til landet for at forhandle med militærstyret om blandt andet at løslade den amerikanske journalist Danny Fenster.

Fenster var af en militærdomstol blevet idømt 11 års fængsel.

Bill Richardson var også involveret, da basketballstjernen Brittney Griner i december sidste år blev løsladt fra et fængsel i Rusland som led i en fangeudveksling. Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Tilbage i 1990'erne havde Richardson forhandlet personligt med mænd som Saddam Hussein i Irak og Fidel Castro i Cuba.

Inden "problemknuseren" begyndte at rejse verden rundt for at overbevise autokratiske ledere om at løslade amerikanske - og andre udenlandske - fanger, forsøgte han i 2008 at bliver valgte som USA's første præsident med latinamerikansk baggrund.

Det lykkedes som bekendt ikke. I stedet fik USA sin første sorte præsident i form af Barack Obama, som Richardson gav sin opbakning efter selv at have trukket sig fra primærvalgkampen.

Angiveligt overvejede Obama at vælge Richardson som sin vicepræsidentkandidat.

I stedet nominerede han ham til posten som handelsminister. Den post måtte Richardson dog takke nej til, da en efterforskning af mulig korruption tegnede sig i horisonten.

Efterforskningen resulterede aldrig i nogen sigtelse mod ham.

Richardson sov fredeligt ind i familiens sommerhus i Cape Cod i Massachusetts fredag lokal tid.

/ritzau/Reuters