USA's store banker klarer stresstest

Det oplyser den amerikanske centralbank efter at have foretaget årlige stresstests af landets banker.

Undersøgelserne viser, at 15 ud af de 19 største banker har tilstrækkeligt med kapitalbuffere - selv efter større udbytte til aktionærer eller ved tilbagekøb af aktier.

Tilsynet under centralbanken siger, at bankerne Citigroup, Ally Financial ogSunTrust klarede sig dårligst i de foretagne stresstests.

Det overordnede positive resultat er ifølge centralbanken et tegn på en "betydelig forøgelse i kapitalen i de seneste tre år."

Den amerikanske centralbank siger, at den venter "moderat" vækst i de kommende kvartaler med et gradvist fald i ledigheden. Det er en anden melding end i januar, hvor centralbanken ventede "beskeden" vækst.

- Situationen på arbejdsmarkedet er blevet yderligere forbedret. Arbejdsløsheden er faldet mærkbart i de seneste måneder, men den er fortsat høj, hedder det i vurderingerne fra centralbanken.

/ritzau/Reuters

De fleste af USA's største banker vil fortsat have penge nok til at leve op til alle forskrifter, selv om de kom ud for større finansielle rystelser, som for eksempel en arbejdsløshedsprocent på 13 procent og et fald i huspriserne på 21 procent.

Offentliggjort Sidst opdateret