USA's udsending aflyser besøg i Israel

USA's særlige udsending til Mellemøsten, George Mitchell, aflyste tirsdag et besøg i Israel, og det er en understregning af, at forholdet mellem de to lande er det værste i flere årtier.

Aflysningen bekræftes af den israelske præsidents kontor.

- USA's ambassade kontaktede præsidentens kontor til morgen for at underrette om, at USA's særlige udsending til Mellemøsten, George Mitchell, ikke vil komme til Israel i dag, lød det fra præsident Shimon Peres' kontor.

Mitchel ventes i stedet at tage direkte til Moskva for at deltage i et såkaldt kvartetmøde med Rusland, EU og FN om situationen i Mellemøsten og israelske bosættelser på vestbredden.

Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, bekræftede mandag, at regeringen agter at opføre 1600 nye boliger i det arabiske Østjerusalem. Det har fremprovokeret en aflysning af Mitchells besøg.

Under den amerikanske vicepræsident, Joe Bidens, besøg i Israel i sidste uge meddelte regeringen i Jerusalem uventet, at den har givet tilladelse til at opføre de 1600 nye boliger i Østjerusalem til jødiske bosættere.

USA's udenrigsminister, Hillary Clinton, kaldte det en fornærmelse, fordi det underløber USA's forsøg på at etablere indirekte fredsforhandlinger mellem Israel og palæstinenserne.

Netanyahu måtte i en fart ud og undskylde episoden. Men det viste sig, at det kun var timingen han undskyldte, men ikke substansen, at Israel agter at bygge videre i Østjerusalem.

USA og det internationale samfund vil have en tostatsløsning - altså oprettelsen af en palæstinensisk stat på Vestbredden. Palæstinenserne vil gøre Østjerusalem til hovedstaden i deres stat.

Israel erobrede Østjerusalem under krigen i 1967 og siger, at hele Jerusalem tilhører Israel. Det internationale samfund siger nej.

/ritzau/

USA bekræfter på ny, at forholdet til Israel er det dårligste i mange år. Det er jødisk byggeri i Østjerusalem, som skiller parterne.

Offentliggjort Sidst opdateret