Væbnede mænd dræber syriske generaler

Op mod 100 mennesker blev dræbt onsdag rundt om i Syrien heriblandt en general og to højtstående officerer i regeringshæren.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det oplyser menneskeretsorganisationen Det Syriske Observatorium for Menneskerettigheder.

Generalen blev dræbt på en vej fra hovedstaden Damaskus til den sydlige region Druze. En oberst blev dræbt i provinsen Hama i den centrale del af landet. Endnu en oberst blev skudt og dræbt i byen Aleppo, Syriens næststørste by.

- Alle tre militære topfolk befandt sig i deres biler, da de blev angrebet af væbnede mænd, siger lederen for Det Syriske Observatorium, Rami Abdel Rahman.

Han siger, at mindst 99 mennesker blev dræbt under blodige sammenstød mellem oprørere og regeringshæren onsdag. De fleste er civile, der blev fanget i skudvekslinger.

Oplysningerne kommer sideløbende med, at endnu en gruppe på 75 militære personer er deserteret fra Syriens regeringshær.

Blandt de 75 er tre oberster. Alle er flygtet over grænsen til Tyrkiet, og er nu gået over på de væbnede oprøreres side, skriver det tyske nyhedsbureau dpa.

Siden mandag er mindst 350 soldater og højerestående militærfolk deserteret fra den syriske hær.

Ifølge Det Syriske Observatorium er flere end 16.500 mennesker dræbt siden opstanden mod præsident Bashar al-Assad begyndte i marts i fjor.

Observatoriet modtager ifølge egne oplysninger daglige informationer fra flere end 300 meddelere inde i Syrien.

/ritzau/AFP