Op til fire mennesker meldes dræbt på en central plads i byen Liege i Belgien i forbindelse med skyderi. Heriblandt gerningsmanden, der tog sit eget liv.
Det citerer det belgiske nyhedsbureau Belga kilder i retssystemet for at sige.
Samtidig skriver Belga, at 64 mennesker er såret. Avisen Le Sour skriver på sin netavis, at et barn på 2 er hårdt såret af skud.
Angrebet fandt sted på Saint-Lambert-pladsen, hvor byens domstol ligger, og hvor der også er et julemarked.
Ifølge den offentlige anklagemyndighed blev blodbadet begået af én person, og der er ikke tale om terror.
Belga skriver, at en af de dræbte er identificeret som en mand ved navn Nordine Amrani, der ifølge Belga også er gerningsmanden.
Han er 32 år og skal tilbage i 2008 være idømt en fængselsdom for ulovlig våbenbesiddelse og for at handle med hash, skriver Belga.
Det tyske nyhedsbureau dpa skriver, at gerningsmandens bil blev fundet nær pladsen og sprængt i luften af specialpoliti.
Tidligere på eftermiddagen var situationen meget uklar, og belgiske medier talte om to væbnede gerningsmænd, der med kalasjnikovrifler og chokgranater skabte terror og rædsel på pladsen.
På et tidspunkt forlød det, at en af de to var flygtet ind i en retsbygning på pladsen, mens den anden var dræbt.
Politiet sagde kort tid efter angrebet, at der på pladsen er fundet adskillige "mistænkelige" objekter, og at politiets bombeeksperter var på vej til stedet.
Liege ligger omkring 100 kilometer sydøst for Bruxelles i den fransk-talende del af Belgien.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde