Nikkei-indekset i Tokyo lå kort tid efter åbningen knap tre procent lavere. Samtidig steg yennen til det højeste i forhold til euroen siden midten af februar. Finansmarkederne er bekymrede for valgresultaternes betydning for de europæiske sparepakker.
- Investorerne håbede på, at de franske og græske vælgere havde foretrukket de partier, der er velvilligt indstillet over for besparelser, siger en japansk analytiker til nyhedsbureauet AFP.
I forhold til dollaren lå euroen på et tidspunkt på det laveste niveau i over tre måneder. Vekselkursen har nu rettet sig en smule, men euroen ligger fortsat lavere mod dollar end fredag.
Den kommende franske præsident François Hollande er fortaler for at kickstarte den økonomiske vækst i Europa, og det synspunkt deles af EU-Kommissionen.
- Vi har tydeligvis et fælles mål: At relancere den europæiske økonomi for at skabe holdbar vækst. Disse målsætninger skal nu omdannes til konkrete tiltag, siger kommissionens formand, José Manuel Barroso.
Han udtrykker også tilfredshed med, at Hollande støtter det kontroversielle forslag om at indføre en skat på finansielle transaktioner.
I Grækenland viste vælgerne deres utilfredshed med regeringens enorme spareplaner. Næsten 60 procent af vælgerne satte kryds ved de partier, der er modstandere af flere nedskæringer.
Dermed er skabt ny usikkerhed om holdbarheden af de spareplaner, som EU og Den Internationale Valutafond (IMF) har krævet for at stille milliardlån til rådighed for Grækenland.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned