Vanæret Nissan-boss skal tilbringe jul og nytår bag tremmer
Den tidligere topchef i Nissan Motors Carlos Ghosn mistænkes af myndighederne for bedrageri. Foto: Toshifumi Kitamura/Ritzau Scanpix
Toshifumi Kitamura/Ritzau Scanpix
Den 64-årige tidligere bestyrelsesformand for Nissan Motors Carlos Ghosn skal synge julen ind fra sin celle.
Nissan Motors' afsatte bestyrelsesformand Carlos Ghosn skal tilbringe julen bag tremmer. Det står klart, efter at en japansk domstol lørdag besluttede at forlænge hans varetægtsfængsling.
Det skriver nyhedsbureauet AFP tidligt søndag morgen dansk tid.
- I dag er det blevet besluttet at varetægtsfængsle Ghosn indtil den 1. januar, meddeler retten i Tokyo.
64-årige Carlos Ghosn blev anholdt den 19. november sammen med Greg Kelly, der er en anden topchef i Nissan. De er begge tiltalt for bedrageri.
Myndighederne mistænker de to for at have underrapporteret deres milliongager. Det skulle være sket for at slippe billigere i skat.
Det påståede bedrageri skal have stået på fra 2011 til 2015.
Derudover anklages Ghosn for "groft tillidsbrud". Der skal ifølge anklagemyndigheden være tale om "finansielle ulovligheder".
Ghosn har i årevis været en af de mest markante personer i den globale automobilindustri som topchef for Renault-Nissan-Mitsubishi-alliancen.
I slutningen af november blev han som følge af sagen afsat som bestyrelsesformand for Nissan Motor. Mitsubishi har gjort det samme.
Renault har taget anholdelsen af Ghosn til efterretning og udpeget en midlertidig bestyrelsesformand for den franske bilfabrik. Men lige så snart han er fri, vil Ghosn genindtræde som formand, lader man forstå.
Det er endnu ikke lykkes for Nissan at udpege en ny bestyrelsesformand og afløser for den fængslede Ghosn.
Anklagerne mod den tidligere bestyrelsesformand er et produkt af Nissans egen undersøgelse. Efter måneders bevisindsamling overdrog bilproducenten sagen til de japanske myndigheder i november.
Ud over Ghosn og Kelly er også Nissan Motor blevet tiltalt for at have misinformeret selskabets aktionærer og offentligheden i selskabets årsregnskaber.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker