Varmen rammer Sydeuropa fra Afrika

Offentliggjort Sidst opdateret

* Ifølge græske meteorologer er der aldrig tidligere målt så høje temperaturer i Grækenland på denne årstid. Allerede i begyndelsen af juni har dele af Grækenland målt op til 40 graders varme. Det er faldet igen i denne uge, men varmen ser ud til at komme igen.

* I sidste uge blev der sat varmerekord på Rhodos, hvor der klokken tre om natten blev målt 38 grader.

* På Cypern blev der målt 45 grader. Der er tale om officielle meteorologiske målinger i både Grækenland og Cypern.

* Fra onsdag vil også Italien ifølge meteorologerne blive ramt af hedebølge med temperaturer op mod 40 grader. I det sydlige Italien og på øerne Sicilien og Sardinien ventes det at blive over 40 grader.

* I hovedstaden Rom er der varslet 38 graders varme torsdag.

* Hedebølgen skyldes blandt andet, at et højtryk fra Afrika – der har fået navnet ”Minos” - er rykket op mod Italien.

Kilder: DMI, ilmeteo.it, Reuters, dpa.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.