Venstrefløjskandidat tager tidlig valgføring i Sri Lanka

Det er Sri Lankas første præsidentvalg, siden landets økonomi i 2022 blev hårdt ramt, da landet løb tør for udenlandsk valuta. Foto: Navesh Chitrakar/Reuters

Sri Lanka skal ud i anden og afgørende valgrunde, hvis ingen af præsidentkandidaterne får mindst 50 procent.

Offentliggjort Sidst opdateret

I Sri Lankas præsidentvalg har venstrefløjskandidaten Anura Kumara Dissanayake taget føringen.

Der er søndag formiddag dansk tid blevet optalt seks millioner stemmer. Omkring 40 procent af dem er gået til Dissanayake.

Det viser data fra landets valgkommission.

Oppositionskandidaten Sajith Premadasa har indtil videre fået 33 procent af stemmerne.

Både han og Dissanayake ligger dermed foran landets præsident, Ranil Wickremesinghe, der i den tidlige optælling har fået tredjeflest stemmer. Præsidenten står ifølge den foreløbige optælling til 17 procent.

Hvis ingen af kandidaterne får mindst 50 procent af stemmerne, skal der holdes en anden og afgørende valgrunde mellem de to førende kandidater.

Valgkommissionen er gået i gang med at tælle op, hvem vælgerne har valgt som deres andenprioritet.

Det endelige resultat af første valgrunde ventes at lande senere søndag.

Ifølge valgkommissionen har omkring 75 procent af de 17,1 millioner stemmeberettigede indbyggere afgivet deres stemme.

Den 55-årige Dissanayake er kandidat for National People's Power (NPP).

Under NPP hører Dissanayakes parti, Janatha Vimukthi Peremuna (JVP), som af Reuters og AFP beskrives for at have "marxistiske tendenser".

Traditionelt set har det blandt andet støttet, at staten skal være indgribende, og at skatten skal sænkes.

Ifølge Reuters er Dissanayake i valgkampen blandt andet blevet positivt bemærket i befolkningen på grund af hans løfter om at indføre hårdere tiltag mod korruption i landet. Han ønsker også at indføre politik, som i højere grad tilgodeser fattige borgere.

Han har kaldt sig selv for "forandringens kandidat".

Østaten er gældsplaget, og der er i høj grad et ønske om, at den næste præsident skal styrke landet, der forsøger at komme sig efter økonomisk krise, skriver nyhedsbureauet.

Det er Sri Lankas første præsidentvalg, siden landets økonomi i 2022 blev hårdt ramt, da landet løb tør for udenlandsk valuta. Det betød, at man ikke kunne importere diesel, gas og andre fornødenheder.

/ritzau/Reuters