Verden fordømmer blodbadet i Egypten
Verden fordømmer de egyptiske sikkerhedsstyrkers hårde fremfærd mod aktivisterne i Kairo.
- Kina opfordrer alle parter til den yderste tilbageholdenhed og til at forhindre, at der kommer flere tilskadekomne.
Det skriver Kinas udenrigsministerium, ifølge nyhedsbureauet AFP, i en meddelelse efter at det egyptiske politis rydning af demonstranternes lejre onsdag morgen i Kairo.
Der er usikkerhed om dødstallet, men først på eftermiddagen torsdag lå det ifølge myndighederne i Kairo på over 500.
Også USA fordømmer blodbadet.
Den amerikanske udenrigsminister, John Kerry, og Det Hvide Hus har opfordret den midlertidige regering i Kairo til at afslutte landets undtagelsestilstand så hurtigt som muligt.
- Dagens begivenheder er beklagelige, og de strider mod Egyptens stræben efter fred, inklusion og demokrati, siger John Kerry.
Tyrkiets premierminister Recep Tayyip Erdogan kalder det en massakre.
Samtidig kritiserer han det internationale samfund for dets "tavshed".
- FNs Sikkerhedsråd burde hurtigt indkaldes for at diskutere situationen i Egypten, siger Erdogan til reportere i Ankara ifølge Reuters.
Frankrigs præsident François Hollande siger, at Frankrig er forpligtet til at finde en politisk løsning og opfordrer til egyptisk valg hurtigst muligt.
- Alt skal gøres for at undgå borgerkrig i Egypten, siger Hollande.
Tyskland indkaldte torsdag den egyptiske ambassadør i Berlin, den tyske hovedstad, til samtaler. Her fik ambassadøren den tyske utilfredshed med begivenhederne at vide i klar tale.
Udviklingsminister Christian Friis Bach (R) har som reaktion på den voldsomme konfliktoptrapning valgt at trække bistandsstøtte til Egypten.
/ritzau/
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker