Verden venter i spænding på Putins tale på Den røde Plads

Russiske soldater marcherer på Den Røde Plads i Moskva for at markere sejren over Nazityskland. Det sker hvert år den 9. maj. Billedet er fra 2019. (Arkivfoto). Foto: Alexander Zemlianichenko/Ritzau Scanpix

Rusland holder sin Sejrsdag med fly, kampvogne og Putin på Den Røde Plads. Der er spekulationer om, at Putin i sin tale skruer op for Ukraine-krigen. Eller ned.

Offentliggjort Sidst opdateret

Krigen i Ukraine vil sætte sit præg på den årlige militærparade, som Ruslands væbnede styrker holder på Den Røde Plads i Moskva.

I de seneste dage har flyvevåbnet trænet i luftrummet over den russiske hovedstad.

Nogle flyformationer har ifølge vidner på Moskvas gader lignet bogstavet "Z".

Det er netop det tegn, som er malet på Ruslands krigskøretøjer i Ukraine, og som bruges på sociale medier til at vise støtte til Rusland.

Paraden finder sted mandag den 9. maj. Rusland kalder den Sejrsdagen.

Den dag, da Nazityskland overgav sig i 1945.

Den sovjetiske hær havde da trængt den tyske hær helt tilbage til Berlin fra udkanten af Moskva.

Måske 25 millioner eller flere sovjetborgere døde under "Den Store Fædrelandskrig", som russerne kalder den.

Traditionen med parader på Sejrsdagen er fortsat efter opløsningen af Sovjetunionen i 1991.

I hvert fald i Rusland, hvor der er ifølge nyhedsbureauet dpa er parader i 28 byer - den største på Den Røde Plads.

Her ventes 11.000 soldater at deltage mandag, skriver dpa.

131 militærkøretøjer kører over pladsen, 77 helikoptere og fly vil overflyve Den Røde Plads, og præsident Vladimir Putin vil holde tale.

I sidste uge sagde Kreml, at der ikke er inviteret udenlandske ledere.

Vestlige diplomater ventes heller ikke at komme, men diplomaterne vil sammen med store dele af resten af verden følge paraden og Putins tale nøje.

Præsident Putin holder tale på Sejrsdagen. Billedet er fra 2020, og da blev paraden afholdt den 24. juni og ikke den 9. maj på grund af corona. (Arkivfoto). Foto: Alexey Nikolsky/Ritzau Scanpix

For der kan ventes nyt om Ruslands ageren i krigen i Ukraine, mener Rusland-kendere.

De har tidligere i krigen sagt, at Putin skal have en sejr at vise frem, når paraden kører over Den Røde Plads.

Sådan en sejr er svær at få øje på lige nu. Men måske vil han bruge situationen i den sydlige havneby Mariupol.

Her holder en lille gruppe ukrainske soldater stadig stand mod den russiske overmagt i det store stålværk Azovstal. Resten af byen synes at være på russiske hænder.

Avisen The Guardian skriver, at russere fjerner murbrokker, udbrændte køretøjer og lig i den centrale del af byen. Muligvis for at gøre den klar til den 9. maj.

- Mariupol skal ifølge russerne være et centrum for festlighederne, siger Ukraines efterretningstjeneste i en erklæring.

Kremls talsmand, Dmitrij Peskov, sagde fredag, at det er uvist, om der kommer en parade i Mariupol.

Russiske kampvogne, selvkørende kanoner og andre militærkøretøjer fotograferet i Moskva nær Den Røde Plads den 4. maj, hvor de lavede prøver til den store parade mandag. Foto: Alexander Zemlianichenko/Ritzau Scanpix

- Men tiden, hvor Sejrsdagen markeres i Mariupol, vil komme.

Der er også spekulationer om, at Putin vil bruge dagen til at mobilisere Rusland.

At han vil sige, at nu er Rusland ikke længere i gang med en "special operation" i Ukraine. Nu er Rusland i krig, og fjenden er Vesten og Nato.

Men det afviser Peskov.

- Det er ikke sandt. Det er nonsens, sagde han ifølge det russiske nyhedsbureau Tass onsdag.

Et par dage tidligere erklærede Sergej Lavrov, Ruslands udenrigsminister, at der ikke er en direkte sammenhæng mellem situationen i Ukraine og paraden i Moskva.

- Vore soldater baserer ikke deres handlinger på en særlig dato, sagde han ifølge Reuters til italiensk tv.

- Vi mindes vor sejr højtideligt. Timing og hastighed for det, der sker i Ukraine, afhænger af behovet for at minimere risikoen for civile og russiske soldater.

CNN skriver, at Putin muligvis kan finde på at annektere de to prorussiske separatistområder Luhansk og Donetsk i Donbas-området i det østlige Ukraine.

Han har sagt, at målet med "special operationen" er at beskytte russiske mindretal.

Men Oleg Ignatov, rådgiver om Rusland i den internationale organisation Crisis Group, påpeger over for CNN, at det er svært at forudsige, hvad Putin vil gøre.

- Alle beslutninger træffes af én mand og et par af hans rådgivere, siger Ignatov.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu